Proč je nám v lednu smutno a co s tím?

Leden a únor patří mezi nejvíce zátěžové měsíce co se týče naší psychiky. Hodně lidí trápí splín, smutek, únava a špatná nálada. 

Proč?

Důvodů je hned několik:

– vánoční a silvestrovské veselí skončilo, jsme unavení z předchozího vypětí během příprav, pro velkou část rodin to nebyly tak úplně svátky klidu

– přichází rozčarování z toho, že nový rok není automaticky hned lepší než ten předchozí a začíná se ukazovat, že novoroční předsevzetí ne vždy fungují

– slunečního svitu je zoufale málo! Počasí je chladné a nevlídné, nic se nám nechce a jaro je daleko.

A mohla bych pokračovat. 

Ale co tedy s tím?

Na začátek chci říct, že pokud vám teď není nejlíp, nejste v tom sami a rozhodně nejste divní.


Přejde to. A jde s tím pracovat!

Důležitá věc, která ohromně pomáhá, je ❤️ pohyb.

Ano, vím, že to je nepopulární a už jste to slyšeli mockrát. Ale funguje to! Aspoň trochu se každý den hýbat. Začněte pozvolna, oblíbeným pohybem, i kdyby to měla být krátká chůze nebo tanec na jednu písničku:-)

Což nás přivádí k ❤️ hudbě! Mně ohromně pomáhá pustit si oblíbenou písničku pokaždé, když se cítím mizerně. Jen podle aktuálního nastavení vybírám, jestli veselou energickou, nebo naopak pomalou a laskavou. Mám už sestavený playlist mých favoritů a doporučuju to i vám!

Souvislost výskytu depresí a počtu hodin slunečního svitu je prokázaná studiemi, ke svému životu nutně potřebujeme ❤️ světlo.

Pro naše tělo je nejlepší, když se vystavíme světlu co nejdříve ráno a nejlepší je přirozené světlo, které částečně funguje i přes mraky. Jděte ven! Každý den, aspoň na chvilku. I pokud je zataženo, aspoň trochu světla skrz mraky pronikne. Navíc spojíte hned tři strategie pro lepší náladu – pohyb, působení světla a pobyt venku!

❤️ Příroda je velmi silná léčitelka a pobyt venku je tolik hojivý. Jděte do lesa nebo k vodě, zastavte se a poslouchejte to ticho. Bez zpěvu ptáků a jiných zvuků teď v zimě působí až posvátně. Nadechněte se a chvíli tam postůjte. Věřím, že trochu energie tam načerpáte, i kdybyste nechtěli:-)

Jenže je pravda, že dny jsou nyní opravdu krátké, v nížinách je často zataženo a tak pokud nebydlíte na horách nebo u moře, nemusí být působení venkovního světla dostatečné. 

Proto moc doporučuju působení světla podpořit. Existují lampy přímo určené na tzv. domácí světelnou terapii (fototerapii) – najdete je pod názvy jako Happy light lamp, lampa s denním světlem, lampa pro světelnou terapii.

Kdybyste potřebovali s použitím lampy poradit, neváhejte mě kontaktovat.

Další věc, která ohromně pomáhá, je ❤️ nebýt na to sám/sama. Mluvte o svých pocitech, i kdyby to mělo být přes telefon nebo online. Lidský kontakt a sdílení ohromně pomáhá. A vím, že když nám není dobře, není tento krok jednoduchý. Ale stojí za to ho udělat!

K velmi důležitým a často opomíjeným věcem je ❤️ zdravá a vyvážená strava. I když se vám nic nechce, aspoň jedno teplé jídlo si nyní dopřejte.

Teď v zimě nás krásně zahřejí vydatné poctivé polévky nebo dušené maso se zeleninou na různé způsoby. Moc je doporučuju zařadit do jídelníčku.

S tím souvisí ❤️ vitaminy – v zimě naše kůže kvůli nedostatku sluníčka nedokáže vyrobit dostatek vitaminu D a lékaři doporučují všem lidem v České republice vitamin D přes zimu v preventivní dávce užívat.

Pokud vás trápí častá nemocnost, není na škodu v zimě užívat kvalitní multivitamin.

Jedna z krásných věcí, které taky moc doporučuju, jsou ❤️ oslavy sezónních svátků v roce a povědomí o Kole roku.

Vede nás to k tomu ❤️ být víc teď a tady a k napojení na přirozený rytmus přírody. 

Zas a znovu se utvrzujeme v tom, že po noci vždycky přijde den a že po zimě přijde vždycky jaro.

Zjistíme, že někdy je dobré být na chvíli dole, abychom pak mohli tím víc ocenit, když se nám daří. 

Já navíc hrozně ráda slavím a přidat další oslavy do života mi dává velký smysl! 🙂

Pokud ještě nevíte, co to osm svátků Kola roku je a jak je začít slavit, zvu vás na můj minikurz.

Pokud však cítíte, že tato základní opatření nestačí, nepomáhají, nebo špatná nálada trvá delší dobu, nebojte se říct si o odbornou pomoc.

Vždycky je lepší začít dříve, než později.

Cest je několik. Můžete si sami domluvit psychoterapii, která se dá jednoduše objednat i online. Můžete tak mít sezení s psychoterapeutem z pohodlí vašeho domova, což ocení třeba i maminky malých dětí, pro které může být obtížné dojíždět do ordinace.

Není to těžké – podle popisu a profilů si vyberete terapeuta, který je vám sympatický a rezervujete si s ním termín. Pak jen potřebujete chvilku klidu a fungující internetové připojení:-)

Můžete se jít také poradit ke svému obvodnímu lékaři, který zhodnotí vaše potíže a navrhne další postup. Jeho součástí mohou být i léky. Existují preparáty na bázi bylinek, které se dají koupit bez receptu a mohou být velmi účinné. Jejich přechodné užívání dokáže odvrátit katastrofu, doporučuju se ale před začátkem léčby poradit s lékařem.

Můžete kontaktovat i mě.

Doufám, že se vám článek líbil a přeju hodně sil v boji se zimním splínem!

Jsem celostní lékařka, vysoce citlivá žena a maminka. Ve svém projektu Pro radost v mateřství pomáhám ženám vyznat se v emocemi nabité problematice kolem těhotenství, porodu a mateřství. Více o mně si přečtěte zde

Přidejte se k nám

Zvu vás do podpůrné FB skupiny Pro radost v mateřství, která je moje srdcová. Začínáte přemýšlet o miminku, jste už v očekávání a nebo máte malé děti? Chcete žít vědomě a v souladu se sebou a s přírodou a vychovávat svoje děti laskavě?

Ve skupině najdete prostor ke sdílení vašich starostí i zkušeností, zajímavé a praktické informace, zábavné rozhovory s inspirativními ženami a mnoho dalšího.